Trochę historii

Powszechnie uznaje się, że pomysłodawcą nazwy Fuerteventura jest Jean de Bethencourt, który spotkawszy się z nieprzeciętnym uporem tutejszej ludności, był zmuszony sprowadzać z Hiszpanii posiłki do jej podboju. Ojczystym językiem żeglarza odkrywcy był francuski, stąd z niego wywodzi się nazwa wyspy oznaczająca „mocną przygodę” (z fr. fotre aventure).


Mieszkańcy wyspy zwani są Maho bądź Mahorero, nazwa ta pochodzi od antycznego słowa „mahos” oznaczającego buty zrobione z koźlej skóry, noszone przez rodowitych mieszkańców wyspy. Prawdopodobnie pierwsi osadnicy przybyli z Afryki Północnej. W czasach antycznych wyspa nosiła zupełnie inną nazwę niż obecnie. Mówiono na nią „Planaria”. Zawdzięczała ją charakterystycznemu ukształtowaniu terenu.

Wiek XI p.n.e. to czas przybycia statków felicjańskich na Fuerteventurę i Lanzarote. Pod koniec XIV oraz na początku XV wieku wyspa staje się punktem zainteresowania zarówno portugalskich jak i hiszpańskich handlarzy niewolnikami, a także poszukiwaczy zaginionych skarbów. W 1405 roku do brzegu wyspy dopływa statek pod wodzą sławetnego żeglarza Jeana de Bethencourta, o którym wcześniej wspomnieliśmy. W 1492 Wyspy Kanaryjskie były miejscem postoju żeglarza Krzysztofa Kolumba w drodze na nieznany ląd zachodni.

Stolicą wyspy zostało Puerto del Rosario w 1835. Izabela II Hiszpańska w 1852 ustanowiła wyspę miejscem wolnego handlu. W 1927 Fuerteventura wraz z Lanzarote stała się częścią prowincji Gran Canarii.

W latach 40. XX wieku na Fuerteventura rozrosła się infrastruktura turystyczna, co pozwoliło na budowę hoteli oraz lotniska umożliwiającego łatwą i szybką podróż turystom. W 2009 roku wyspa została uznana za rezewrat UNESCO.