Betancuria - dawna stolica

Betancuria to dawna stolica wyspy (www.travelplanet.pl/przewodnik/hiszpania/fuerteventura/ - przewodnik po Fuerteventura), położona jest w malowniczej dolinie obok suchego strumienienia, który płynął aż do XVI wieku.

Założona w 1405 r. przez zdobywcę Jeana de Bethencourt (stąd nazwa Betancuria) ma ciekawą historię.

Zlokalizowanie stolicy w tym miejscu miało na celu ochronę jej przed atakami piratów, mimo to w 1593 r. pirat Jaban Arraez dotarł do Betancurii i zniszczył wszystkie ważniejsze budowle, w tym kościół Santa Maria.

Betancuria była stolicą do momentu, aż miejscowi ludzie zaczęli odchodzić z miasta ze względu na brak ziemi pod uprawę. W 1834 r. Betancuria uległa i przekazała zaszczyt bycia stolicą miejscowości La Oliva (następnie stolica została przeniesiona do Puerto de Cabras znanego dziś jako Puerto del Rosario).

Na głównej ulicy biegnącej przez miasto znajduje się Casa Museo Arquebiologico. Budynek muzeum otoczony przez słynne armaty,  zawiera zbiór ważnych i fascynujących znalezisk archeologicznych. Najważniejsze to m.in. bożki płodności, a także liczne narzędzia rolnicze.

Znajdujące się obok muzeum Centro Insular de Artesania dokumentuje tradycyjną miejscową sztukę i rzemiosło. Ciekawe zbiory tradycyjnych wyrobów można ogladać na ekspozycji. Jednak jeśli naprawdę chcesz zobaczyć lokalne rękodzieło to powinieneś odwiedzić "Casa Santa Maria", gdzie można oglądać lokalnych artystów przy pracy, a nawet kupić niektóre ręcznie wykonane produkty w lokalnym sklepie.

Betancuria to miasteczko żyjące głównie z turystyki, dzieki temu znajdziemy tu mnóstwo zacisznych restauracyjek i kawiarni. Serwowane w nich dania to kuchnia lokalna, wzbogacona o wyprodukowane w okolicy wspaniałe sery i wina.
Kościół, o którym wcześniej wspominaliśmy został w pełni odrestaurowany i jest otwarty dla zwiedzających od 10:00 do 18:00, pełni on również funkcję  muzeum kościelnego.

Godziny otwarcia Muzeum

Od wtorku do soboty: 10:00 - 17:00
niedziela - od 11:00 do 14:00
Poniedziałek zamknięte