Krajobraz wyspy

Fuerteventura to druga największa wyspa archipelagu (największą wyspą jest Teneryfa), ale ze wszystkich wysp ma najdłuższą linię brzegową. Od afrykańskiego lądu oddalona jest raptem o 100 km, ale według wszelkich praw to wciąż Europa.

Wyspa słynie z pięknych i piaszczystych plaż, których jest około 150. Najpopularniejsza z nich to pokryta białym piaskiem Playa de Sotavento de Jandia. Na niej każdego roku odbywają się międzynarodowe zawody zaliczane do pucharu świata w windsurfingu.

Klimat panujący na wyspie jest bardzo suchy. Czasami w okresie wiosennym na Fuerteventurze występują burze piaskowe niosące piasek zwany kalima znad Sahary. Wyspa jest wręcz idealna dla turystów, także ze względu na temperaturę. Ta na wyspie bardzo rzadko spada poniżej 25 °C, dość często przekracza 30 °C.

Fuerteventura jest najstarszą wyspą wchodzącą w skład Wysp Kanaryjskich – powstała 21 milionów lat temu. Jej najwyższy szczyt to Pico de la Zarza (812 m n.p.m.), leży w południowo-zachodniej części wyspy. Na wyspie dominuje krajobraz pustynny, jest tez sporo masywów wulkanicznych.

Fuerteventura ma zróżnicowaną szatę roślinną, wyspę porasta wiele endemicznych gatunków. Na Fuerteventurze znajdziemy lokalne gatunki woskownicy, chróściny oraz ostrokrzewu. Do kolejnych roślin endemicznych zaliczamy między innymi: argyrantemę krzewiastą, eonium oraz sosnę kanaryjską.

Występuje tu też daktylowiec kanaryjski, ale można go spotkać poza archipelagiem.

 


Fuerteventura to niesamowita wyspa, na której można odnaleźć jedne z najpiękniejszych plaż na Wyspach Kanaryjskich. Piasek jest drobny, żółty, niemal taki jak na pustyni, a krajobrazy równie malownicze co te znajdujące się na bardziej popularnych wyspach. Można tu prawdziwie wypocząć wśród spokoju i piękna, a także zapomnieć o wszystkim tym, co już nie służy.

Warto przede wszystkim odwiedzić dziewiczy raj, czyli plażę Cofete, która to jest dosyć oddalona od ośrodków turystycznych i raczej trudno się do niej dostać. Jednakże wysiłek włożony w odnalezienie tego miejsca opłaci się po trzykroć, bowiem plaża ta jest spełnieniem marzeń o boskim edenie - otaczają ją górskie szczyty, piasek jest tu złoty i delikatny, a krajobrazy zupełnie niezwykłe. Cofete ulokowana jest na południu wyspy, a dokładnie na półwyspie Jandia.

Niezwykle popularne są zaś plaże należące do Grandes Playas de Corralejo, które można odnaleźć w północnej części Fuerteventury. Piasek jest tutaj drobny i złoty, a woda krystalicznie czysta w odcieniach lekko zielonkawych. Kraobrazy zaś zapierają dech w piersiach. Poza tym można skorzystać tutaj z wielu atrakcji, takich jak sporty wodne, plażowe bary czy luksusowe hotele i apartamenty pełne wygód.

Ciekawą plażą jest niewątpliwie Sotavento ulokowana na półwyspie Jandia, a dokładniej w jego południowej części. To plaża - jezioro, na której można odpocząć zarówno leżakując jak i uprawiając różnorakie sporty wodne. Piasek oczywiście jest drobny, ciepły i złoty a woda przejrzysta i idealna do kąpieli.